Termomodernizacja – dom pasywny

Coraz to głośniej jest o pasywnych domach, kościołach, biurowcach czyli po prostu – pasywnych budynkach. Media i twórcy reklam bezwzględnie wymuszają na nas bycie eko. I prawdę powiedziawszy w tym wypadku, nie jest to nieuzasadnione.

Budowa domu pasywnego jest droższa o 3-15% a oszczędności na opale które on oferuje, w porównaniu do tego jak długo dom będzie eksploatowany – jest to bardziej opłacalne niż instalacja fotowoltaiczna. Rzecz jasna stanem idealnym będzie nowy, pasywny dom z instalacją fotowoltaiczną. Ale co jeśli, jesteśmy przedstawicielem większości i mamy dwupiętrowy dom jednorodzinny budowany po wojnie, z rozmaitych materiałów różnej jakości? Czy musimy co roku kupować 10 ton opału i z trwogą oglądać saldo naszego konta w banku? Nie.

Na szczęście na rynku materiałów dociepleniowych sprawy mają się coraz to lepiej. W przedziale cenowym 150-200 złotych za metr kwadratowy, możemy kupić  styropiany o właściwościach termicznych które w zupełności wystarczą do solidnego zaizolowania cieplnego naszego domu, który pamięta Bieruta. Kupując styropian, należy bez wątpienia kierować się dwoma rzeczami: opiniami znajomych i fachowców oraz certyfikatami wystawionymi przez instytucje naukowe. W dobie internetu, certyfikaty możemy skutecznie zweryfikować. Na styropianie nie należy oszczędzać, jest to koszt jednorazowy który prowadzi do znacznych oszczędności. Termomodernizacja ścian, to wydatek który zwraca się po maksymalnie ośmiu latach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *