Stare meble w nowoczesnych domach

Przy realizacji projektów wnętrz często stykam się z meblami bądź elementami wyposażenia, których inwestor chce się pozbyć twierdząc, że to „zniszczone starocie I nic z nich nie będzie”. Zawsze zadaję sobie pytanie: czy aby na pewno nic z nich nie będzie?

Dobry projektant zawsze zwróci uwagę na potencjał starego przedmiotu I po renowacji wprowadzi do swojego projektu, niejednokrotnie pozytywnie zaskakując właściciela np. mebla przeznaczonego do wyrzucenia. Wielokrotnie byłam zdumiona jakie perełki ludzie chcą wyrzucić na śmietnik…

Oczywiście  renowacja nie musi być tak trudna jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Zazwyczaj wszelkie naprawy wykonuję własnoręcznie. Przy stylowych meblach – choćby takich jak te widoczne na zdjęciu, korzystam z preparatów do usuwania starych powłok malarskich lub bejc. Przy ściąganiu starej powłoki należy (o ile to możliwe) unikać jak ognia papieru ściernego. Zamiast tego, po rozpuszczeniu odpowiednim preparatem starej farby, używam trocin stolarskich, które nie dość że wchłoną resztki owego preparatu ale też ściągną dokładnie złuszczoną starą powłokę bez niszczenia drewna. Wybór metody renowacji zależy oczywiście od stylu mebli i charakteru wnętrza. Widoczne na zdjęciu meble pomalowałam białą farbą – w tym przypadku ważne jest żeby nie nakładać zbyt grubej warstwy  i malować w kierunku zgodnym ze słojami drewna – i dopiero w tym momencie użyłam papieru ściernego delikatnie przecierając farbę na elementach wypukłych. Dzięki czemu nabrały charakteru i idealnie wkomponowały się do salonu będącego połączeniem stylu nowoczesnego z retro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *