Środki ochrony roślin – jak je stosować?

Każdy kto posiada ogród posiada też chęć zabezpieczenia go przed pasożytami i schorzeniami, co powoduje sięganie po środki chemiczne, które nierzadko mimo swojej skuteczności, mogą okazać się niebezpieczne. Wiele z tego typu środków jest szkodliwych, a nawet trujących. Stosując je, powinniśmy zachować szczególną ostrożność oraz odpowiednio ochronić się przed skutkami ubocznymi.

Jak je stosować? Na pewno szczególną uwagę należy zwrócić podczas ich przygotowywania, mieszania oraz rozcieńczania. Instrukcje tych czynności powinny być zamieszczone na opakowaniach tego typu preparatów. Wobec tego przeczytanie informacji zamieszczonych na opakowaniu czy w ulotce z pewnością powinno być pierwszym krokiem do podjęcia pracy ze środkiem ochrony roślin.

Wspomnieć należy również o odpowiedniej ochronie skóry i twarzy, a w szczególności okolic oczu oraz ust. Na pewno dobrym posunięciem będzie użycie maski ochronnej. Nie powinno się rozpylać preparatów podczas wiatru, który sprawia, że istnieje ryzyko, że środki rozniosą się na inne rośliny lub osoby będące w pobliżu.

Badania mówią, że preparaty przeznaczone do ochrony roślin mają szkodliwy wpływ na wszystkie najważniejsze części ciała i organizmu człowieka. Na wielkość zagrożeń, które mogą powodować pestycydy wpływ mają: rodzaj preparatu oraz klasa jego toksyczności (najbardziej szkodliwe to te o I i II klasie toksyczności). Najwięcej zatruć jednak wiąże się ze stosowaniem tych o III klasie, które są stosunkowo mniej toksyczne, aczkolwiek również bardzo szkodliwe.

Prace, w trakcie których istnieje kontakt z pestycydami to przede wszystkim: przygotowywanie roztworów użytkowych, opryskiwanie, podlewanie i rozsiewanie granulatów gleby, czyszczenie i naprawa aparatury, gospodarowanie odpadów (opakowań po preparatach, ścieków z mycia maszyn i prania odzieży). W zależności od rodzaju wykonywanych czynności, części ciała najbardziej narażone na szkodliwe działanie tych środków to: ręce, twarz, tułów i stopy, uda, podudzia oraz przedramiona. Nie można zapominać także o układzie oddechowym, wdychanie skażonego powietrza również stanowi poważne zagrożenie, ponieważ szkodliwe substancje potrafią bardzo szybko przedostawać się do płuc, krwi i pozostałych narządów człowieka.

Należy wobec tego mieć na uwadze wszystkie te zagrożenia przystępując do pracy z tego typu preparatami oraz pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *