Pustaki keramzytowe – materiał budowlany

Pustaki keramzytowe to bardzo ciekawy materiał budowlany, jak wykazaliśmy w poprzednim wpisie. Świetnie radzą sobie z temperaturą, nie straszne im czynniki chemiczne ani biologiczne. Do tego, jeśli zajdzie taka potrzeba, są łatwe w obróbce. Dodatkowo także są całkiem dźwiękoszczelne. Jakich zatem zasad trzeba będzie przestrzegać, jeśli zdecydujemy się na ten właśnie materiał budowlany??

Wspominaliśmy, że keramzyt można wykorzystywać do produkcji prefabrykatów. I owszem, coraz to więcej firm oferuje postawienie domu z keramzytowego prefabrykatu, czy według oferowanego przez nich projektu, czy to według projektu przedłożonego przez nas. I jest to bardzo ciekawe i szybkie rozwiązanie. Dom taki jednak należy od razu ocieplić, w metodzie lekkiej mokrej, przy użyciu wełny mineralnej bądź styropianu. Następnie należy jak najszybciej przystąpić do wykończenia elewacją bądź tynkiem. Tego problemu możemy nie mieć, jeżeli zdecydujemy się na szerokie (powyżej 36 centymetrów) pustaki keramzytowe. Należy pamiętać, że o ile można je łączyć przy pomocy tradycyjnych zapraw, warto zdecydować się na ciepłochronną zaprawę z perlitem bądź keramzytem. Dzięki temu unikniemy powstawania mostków termicznych i ogólny bilans energetyczny naszego domu będzie zauważalnie lepszy, a przecież o to właśnie chodzi, gdy decydujemy się na keramzyt. Dostępne są pustaki, która są grubsze z jednej strony. Tą stronę powinno montować się skierowaną do wnętrza domu. Jej zadaniem jest gromadzenie ciepła powstałego w pomieszczeniach i oddawanie go, gdy temperatura w tychże pomieszczeniach ulegnie obniżeniu.

Na rynku mamy także odmiany pustaków keramzytowych ze wkładkami styropianowymi. Niektóre z nich wymagają stosowania pianki poliuretanowej, po to by poprawić termoizolacyjność. Należy zatem zawsze zapoznać się z instrukcją producenta, zanim zdecydujemy się na użycie danego modelu pustaków bądź bloczków keramzytowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *