Projekty domów szeregowych

Projekty domów szeregowych powstają głównie dla zaspokojenia potrzeb deweloperów. Kurczące się tereny budowlane w miastach i astronomiczne ceny działek zmuszają niejako do budowy domów szeregowych, które maksymalnie wykorzystują możliwości terenu.

Program funkcjonalny projektu domu szeregowego pozwala na funkcjonowanie takiego domu zarówno w szeregu wśród innych budynków jak i jako samodzielnego obiektu na przykład na bardzo wąskiej działce. Nie jest łatwo zrobić dobry projekt domu szeregowego głównie z uwagi na trudność z właściwym doświetleniem wszystkich pomieszczeń. W zabudowie szeregowej światło dzienne dochodzić może tylko z dwóch stron, pokoje w domu muszą więc być tak rozmieszczone, aby to światło maksymalnie
wykorzystać. Dom szeregowy ma również zalety: tylko dwie zewnętrzne ściany zapewniają mu odpowiedni komfort cieplny, który łatwo jest utrzymać przy niewielkich nakładach na ogrzewanie. Nie do przecenienia jest również bliskość sąsiada, ułatwiająca nawiązywanie i kultywowanie więzów międzyludzkich oraz zwiększająca poczucie bezpieczeństwa. To, co jest zaletą domów w zabudowie szeregowej może stać się ich wadą. Bliskość sąsiada i brak poczucia odrębności stanowi problem dla indywidualistów. Oni niech lepiej wybiorą dom wolno stojący!

Ten artykuł dostarczyli specjaliści z krakowskiego studia architektonicznego Archigraph.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *