Pokrzywa- nie taka zła!

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z możliwością poparzenia się o nią. Często jest wycinana i każdy woli na nią uważać. Jednak, gdy pojawi się w naszym ogrodzie, warto ją wykorzystać. Może się okazać bardzo przydatną rośliną.

Dla wielu pokrzywa jest niepotrzebnym chwastem, którego należy pozbyć się jak najszybciej. Jej zdrowotne właściwości mogą zadziwić. Jest bogata w kwasy organiczne oraz witaminy. Wspomaga walkę organizmu z różnego rodzaju infekcjami. Przede wszystkim polecane jest picie naparu z tej rośliny. Możemy kupić torebki z pokrzywą w aptekach lub samemu zebrać i ją ususzyć. Zaleca się pić ją dwa razy dziennie przez czas od dwóch do trzech miesięcy.

Nasza dobra znajoma znakomicie oczyszcza nasz organizm. Pomaga przez to w walce z trądzikiem i ropniami. Jest skuteczna w poprawie stanu naszych włosów i paznokci. Na włosy stosowane są często, tzw. płukanki, które można powtarzać raz w tygodniu. Pomagają również zwalczać choroby skóry głowy, takie jak łojotok czy łupież. W czym jeszcze pomoże nam ta niepozorna roślina? Obniża poziom cukru oraz ciśnienie krwi, łagodzi stany zapalne, działa przeciwalergicznie.

Pokrzywę stosuje się nie tylko w celach leczniczych i poprawienia wyglądu włosów. Znajduje swoje miejsce także w kuchni. Możemy skorzystać z wersji zasuszonej lub gotowanej. W wersji suszonej nadaje się do kanapek lub sałatek. Zbieramy ją przed okresem kwitnięcia, wtedy jest najbardziej wartościowa. Pamiętajmy o robieniu tego w rękawiczkach, młoda pokrzywa potrafi boleśnie poparzyć. Możemy również pokusić się o zrobienie domowej nalewki z tej oto rośliny. Będzie gotowa w ciągu dwóch tygodni. Pokrzywa to również rozwiązanie dla spuchniętych nóg. Wykonany z niej napar złagodzi uczucie zmęczenia.

Sposobów na wykorzystanie jej cudownych właściwości jest wiele. Wystarczy się z nimi zapoznać i w pełni korzystać z uroków naturalnego wspomagania naszego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *