Parapety

Wszyscy chcieliby mieć w własnym mieszkaniu ładne i wytrzymałe parapety. Parapety (z ang. windowsills) zaliczane są do fragmentów dekoracyjnych okna lecz nie tylko}. Mimo to parapety coraz to systematyczniej pełnią funkcję miejsc, w których pozostawiamy różne rzeczy. Na parapecie układamy na ogół kwiatki w doniczkach lub dekoracyjne wazony. Ważne jest też to, z czego wykonany jest parapet. Architekci budowlani twierdzą, iż parapety są zwieńczeniem okna i fragmentem zabezpieczającym mury budynku. Co do tego wcale się nie mylą. Przeto też tworzywo z którego jest wykonany parapet jest czymś ważnym dla nas. Odpowiedni parapet ma być porządny, porządny oraz stylowy.

1. Parapety drewniane.
Naturalne dopełnienie domów, które zostały wybudowane z bali oraz z wykończeniami z drewnianej oblicówki. Razem z oknem oraz ścianą komponują przejrzystą oraz dopasowaną przestrzeń. Wykorzystuje się go by nie przyciągać uwagi mieszkańców. Jego zadaniem jest oddawać głębię ściany, a w zestawieniu z oknem delikatnie ją eksponować. Wykonane z drewna parapety idealnie wyglądają również z materiałami budowlanymi, takimi jak cegły bądź kamienie. Nieraz natrafia się drewniane parapety w kompozycji z tynkowaną ścianką, jakiej dopisuje nie tylko ciepła wszak także temperamentu. Drewniany parapet jest niekiedy też uzupełnieniem drewnianych okien oraz innych drewnianych detali, np. podbitek, fragmentów wykończeniowych ścian. Stosując parapety wykonane z drewna trzeba uważać na własności tego materiału. Bardzo mocno reaguje ono albowiem na zmiany związane z pogodą, w efekcie czego może dojść do pęknięć i nie schludnych przebarwień.

cplwewnetrzen
2. Parapet wykonany z kamienia.
Wyjście godne każdego stylowego domu. Wspaniałe wykończenie okna wykonane z sztucznych lub naturalnych kamieni. Szlifowane parapety wykonane z kamienia są odwzorowaniem prestiżu oraz elegancji. Ładnie wyglądają w domach chłopskich inspirowanych architekturą dworków. Dobrze wyglądają w aranżacji z kamienistymi piedestałami lub wykonanymi z kamieni ściennymi wykończeniami. Naturalne kamienie, które na ogół wykorzystywane są do produkowania kamiennych parapetów to: granit, bazalt, sjenit, łupek czy też piaskowiec. Nie robi się parapetów z marmuru, gdyż budowa owego kamienia jest porowata. Wykonane z kamienia parapety są najwytrzymalsze i w najwyższym stopniu wytrzymałe na zmieniające się w naszym klimacie warunki pogodowe. Jest mnóstwo barw,faktur i tonów parapetów kamiennych.

durom_wewn

Powyżej scharakteryzowaliśmy wyłącznie dwa z wielu wariantów. Fabrykanci windowsills prześcigają się coraz to nowsze wzory parapetów i w technikach wykonania tych elementów dekoracyjnych i wykończeniowych. Przeglądając neta znaleźć można mnóstwo różnych ofert, jednak warto czasami poszukać czegoś, co rzeczywiście perfekcyjnie będzie wyglądało z naszymi oknami.

Comments: 1

  1. Witam
    Musze przyznać że zaczytałem się w waszym artykule. Ostatnio bardzo interesowała mnie sprawa parapetów, w końcu mogłem dowiedzieć się czegoś więcej. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *