Najstarsze budowle na świecie

Człowiek od zawsze starał się zapewnić sobie bezpieczeństwo, dlatego tworzył ochronne budowle. Czasem były to budynki nad ziemią, czasem w jej wnętrzu w zależności od dostępnego budulca i stopnia zaawansowania technicznego. Potrzeba schronienia jest głęboko zakorzeniona w każdym z nas, dlatego nasi przodkowie wyszukiwali bezpiecznych, zakrytych miejsc, jak jaskinie czy wyciszone przestrzenie wśród drzew lub skał.

Budowle mogły być również wyrazem kultu – potrzeby religijne towarzyszyły człowiekowi od najdawniejszych czasów. Prawdopodobnie najstarszą budowlą na świecie jest okrąg powstały z bloków lawy. Postawiony został w okresie paleolitu; ocenia się, że liczy sobie około 1 750 tysięcy lat, choć odkryto go całkiem niedawno, w 1960 roku w tanzańskim wąwozie.

Wraz z nim znaleziono również ludzkie kości. Inną znaną budowlą jest Terra Amata w Nicei. Składa się na nią zespół ponad dwudziestu chat, w których ponad trzysta tysięcy lat temu mieszkali ludzie. Co ciekawe, prehistoryczni ludzie umieli już wtedy wykorzystać paleniska, a także obrabiać prymitywne narzędzia. Nie było to jednak stałe osiedle, a miejsce, w którym obozowali myśliwi. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku dokonano również odkrycia Gobekli Tepe w Turcji. Wielu naukowców uważa to miejsce za jedną z najstarszych świątyni stworzonych przez człowieka. Jej wygląd nasuwa na myśl Stonehenge, jednak budowla jest starsza o kilka tysięcy lat.

gopekli-aaa_tepe_bdw

Postarano się ją przyozdobić rzeźbami, jednak ludzie, którzy ją wykonali, nie znali jeszcze osiadłego trybu życia. Odkrycie to sprawia, że przyjęte dotąd założenia dotyczące życia prehistorycznych ludzi powoli zaczynają się zmieniać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *