Domy parterowe

Obok szeregu zalet dom parterowy ma w zasadzie tylko jedna wadę – wymaga stosunkowo dużej działki, co przy aktualnych cenach ziemi jest nie do przecenienia. Nawet mały dom parterowy, aby mógł sprostać wymogom współczesnych użytkowników powinien mieć wyraźny podział na strefę dzienną – dostępną dla wszystkich i część nocną – intymną.

Przy szerszym programie funkcjonalnym ilość pomieszczeń rośnie, a wraz z nią długość dróg komunikacyjnych, walnie przyczyniając się do powiększenia powierzchni całego domu. Przy obowiązującym na terenie dużej części Polski wymogu budowania domów z
kątem nachylenia połaci dachowych ok. 35-40 stopni, poddasze domu parterowego pozostaje nie wykorzystane. Wielu budującym dom trudno się z tym pogodzić. Stąd chyba ogromna popularność domów z użytkowym poddaszem, pozwalających spożytkować przestrzeń pod skosami dachu. W parterowym domu trudno też (bez utraty atrakcyjnej powierzchni mieszkalnej) zlokalizować tak zwane pomieszczenia pomocnicze: kotłownię, spiżarnię, schowek. W domu z piwnicą i poddaszem to tam najczęściej się je lokalizuje, nie tracąc reprezentacyjnej przestrzeni na parterze. Ogromną zaletą domu parterowego jest brak konieczności pokonywania schodów, co ma znaczenie nie tylko dla osób mających trudności z poruszaniem. Kilkunasto-, a nawet kilkudziesięciokrotne pokonywanie pięter w ciągu każdego dnia może zamienić życie w prawdziwe piekło… Budujmy zatem domy parterowe, o ile pozwala nam na to zasobność portfela!

Ten artykuł dostarczyli specjaliści z krakowskiego studia architektonicznego Archigraph

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *